logo


W skrócie 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan Grabski   
piątek, 05 sierpnia 2016 18:20

W roku 2016 Festiwal Nauki Małego Człowieka odbył się w dniach 24-25.09.2016 
na Wydziałach Fizyki oraz Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,
oraz na campusie koło Wydziału Fizyki

Warszawa ul. Koszykowa 75.

 

Pobierz plakat>>>

 

W tym roku, już tradycyjnie, nasz miniFestiwal wspierali Dziekani Wydziałów Fizyki oraz Matematyki i Nauk Informacyjnych PW 
oraz "Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha"

 

 

Znalezione w 2016 i 2015>>

Jak było w roku 2012? film Wiktora Niedzickiego >>>

Jak było na Festiwalu Nauki Małego Człowieka w roku 2015>>>

 

W roku 2016 można było zobaczyć (więcej informacji po najechaniu myszką na pogrubiony temat, oraz na więcej...-informacja pasowa:


W Auli Wydziału Fizyki

 

 • Mózg - Poradnik Użytkownika, Z wykorzystaniem modeli 3d całego mózgu, jego części i pojedynczego neuronu będziemy tłumaczyć jak funkcjonuje mózg. Będziemy opowiadać o chorobach układu nerwowego i ich sposobach leczenia. Na stanowisku będzie też dostępny sprzęt do wirtualnej rzeczywistości dzięki któremu będzie można z bliska przyjrzeć się funkcjonowaniu tkanki nerwowej. Mateusz Pawełczuk, Akademia Młodego Medyka, 24-25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Akademia Młodego Medyka to zajęcia dla osób, które marzą o karierze lekarza. Na festiwalu prezentujemy pokaz "Mózg - Poradnik Użytkownik" gdzie zajmiemy się fascynującym światem neurologii. Zobacz mózg w wirtualnej rzeczywistości, dotknij go dzięki specjalnie wydrukowanemu modelowi 3D.
 • Fascynujący świat przyrody, "W naszej prezentacji zobaczysz niesamowite gatunki roślin, poznasz tajemnice ptaków, zakradniesz się do mikroświata bakterii i grzybów, zobaczysz rośliny w kulturach in vitro. Jaki ślimak jest – każdy wie” ... ale czy wszystko? Będziesz także mógł uczestniczyć w wykrywaniu różnych substancji chemicznych i molekuł biologicznych (DNA), które wchodzą w skład organizmów żywych. " dr Małgorzata Piechota, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Instytut Biologii, 24 - 25 IX, 10.00 - 15.00 więcej... "Fascynujący świat przyrody W naszej prezentacji zobaczysz niesamowite gatunki roślin, poznasz tajemnice ptaków, zakradniesz się do mikroświata bakterii i grzybów, zobaczysz rośliny w kulturach in vitro. Jaki ślimak jest – każdy wie” ... ale czy wszystko? Będziesz także mógł uczestniczyć w wykrywaniu różnych substancji chemicznych i molekuł biologicznych (DNA), które wchodzą w skład organizmów żywych. ",
 • Nieznana strona życia codziennego, W trakcie pokazu będziemy się starać zwrócić uwagę dzieci na fakt, że życie codzienne składa się z fascynujących zdarzeń i zjawisk naukowych, których zwyczajnie nie zauważamy lub z przyzwyczajenia nie zwracamy na nie uwagi. Nasz pokaz, dzięki odpowiedniemu doborowi doświadczeń, będzie miał również na celu zachęcać młodych uczestników Festiwalu, jak i ich rodziców, do samodzielnego eksperymentowania w warunkach domowych. Pokażemy z użyciem mikroskopu, jak bogatą mikroflorę i mikrofaunę możemy dostrzec w zwykłej wodzie z kałuży, doniczki, czy oczka wodnego. Następnie pokażemy, jak w warunkach domowych przeprowadzić analogiczne obserwacje, konstruując improwizowany zestaw optyczny oparty na zwykłym telefonie komórkowym. Dodatkowo zademonstrujemy, że zmiana pH w przypadku zwykłych produktów kuchennych, może doprowadzić do widowiskowych i nieintuicyjnych efektów. Na koniec pokażemy też, jak w prosty sposób, przy wykorzystaniu narzędzi i chemii kuchennej, możemy przeprowadzić podstawowe ekstrakcje i izolacje istotnych związków biologicznych. Jacek Patryn, Biocentrum Edukacji Naukowej, 24 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Czy z pozoru przejrzysta kropla wody jest w rzeczywistości czysta? Jak sprawić, by z zwyczajne produkty dnia codziennego ukazały swoje nieznane, efektowne oblicze. Czy możliwe jest wykonanie ekstrakcji substancji biologicznych w domowym, kuchennym zaciszu? Biocentrum Edukacji Naukowej zaprasza najmłodszych fascynatów nauki wraz z rodzicami do swojego stoiska, gdzie pokażemy, że otaczający nas świat jest pełen zaskakujących naukowych tajemnic. Zdradzimy też sposoby, jak wykonać zaprezentowane przez nas eksperymenty w domowych warunkach.
 • W krainie smaków i zapachów, Dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje ich zmysł smaku i zapachu, w jaki sposób rozpoznają smak i zapach produktów. W części praktycznej wezmą udział w ciekawych testach smakowych i zapachowych oraz quizach dotyczących kojarzenia i dopasowania zapachów do wrażeń wizualnych. Zbadają też swoje preferencje i dowiedzą się o roli zmysłów przy wyborze produktów spożywczych. Zadania te zostaną zrealizowane w sposób przystępny, indywidualnie dostosowany do wieku, poziomu wiedzy i możliwości dziecka. Eliza Kostyra, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW,  24 IX, 10.00 - 13.00, więcej... Dzieci dowiedzą się w jaki sposób rozpoznają smak i zapach produktów. Wezmą udział w ciekawych testach smakowych i zapachowych oraz quizach dotyczących kojarzenia i dopasowania zapachów do wrażeń wizualnych. Zbadają też swoje preferencje.
 • Mikroby w żywności, Podczas pogadanki dzieci dowiedzą się o”dobrych” i „złych” mikrobach w żywności, o ich wpływie na zdrowie małego człowieka. Poznają produkty, w których mogą spotkać różne drobnoustroje, np. kiszone warzywa i owoce, jogurty i kefiry. Zobaczą bakterie pod mikroskopem i na zdjęciach. Będą też rozwiązywać tematyczne krzyżówki. dr inż. Aleksandra Szydłowska, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW,   25 IX, 10.00 - 13.00, więcej... Dzieci dowiedzą się o”dobrych” i „złych” mikrobach w żywności, o ich wpływie na zdrowie małego człowieka. Poznają produkty, w których mogą je spotkać. Zobaczą bakterie pod mikroskopem i na zdjęciach. Będą rozwiązywać krzyżówki.
 • Jedz kolorowo, żyj na sportowo!, Proponujemy dzieciom gry i zabawy (m.in. krzyżówki, quizy, gry edukacyjne), które w sposób przystępny i dostosowany do wieku dzieci przybliżą podstawowe zasady prawidłowego ich żywienia. Zapoznamy dzieci z wartością odżywczą wybranych produktów spożywczych, zwłaszcza tych najbardziej lubianych i nielubianych, zachęcając przy tym do spożywania warzyw i owoców. Proponując zaś udział w ćwiczeniach gimnastycznych, przekonamy dzieci o potrzebie codziennego wysiłku fizycznego i zachęcimy do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dawid Madej, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, 24 IX, 13 - 16.00, więcej... Proponujemy dzieciom gry i zabawy, które przybliżą podstawowe zasady prawidłowego ich żywienia, pozwolą odkryć różne składniki odżywcze, zachęcą do spożywania warzyw i owoców, a także do aktywnego spędzania wolnego czasu.
 • Co się kryje w Twoim brzuszku?, Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznają budowę i działanie układu pokarmowego człowieka, m.in. śledząc drogę jaką przebywa w nim kęs pożywienia. W części praktycznej przekonają się jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne i wcielą się w enzymy trawienne człowieka.. Ewa Furstenberg, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW w Warszawie, 25 IX, 13.00 - 16.00, więcej... Prezentacja multimedialna nt. budowy i działania układu pokarmowego dziecka. W części praktycznej dzieci przekonają się jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne i wcielą się w enzymy trawienne człowieka.
 • Fascynujący Mikroświat, oglądanie preparatów mikroskopowych tworzonych przez uczestników; "zabawa" dla uczestników polegająca na dopasowywaniu (w formie puzzle) elementów mikroorganizmów w powiększeniu z wyjaśnianiem ich funkcji Maria Dobkowska, Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raoula Wallenberga, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Zachęcamy do samodzielnego przygotowania i oglądania pod mikroskopem preparatów i obiektów z mikroświata. Zapraszamy do rozwiązywania łamigłówek (w formie puzzle), na które składają się elementy mikroorganizmów w powiększeniu,
 • Piaskownica Chemiczna, "Chemiczna piaskownica to ciekawe doświadczenia chemiczne wykonywane przez najmłodsze dzieci wspólnie z opiekunami. Zaskakujące zjawiska chemiczne są demonstrowane z wykorzystaniem powszechnie dostępnych przedmiotów i artykułów gospodarstwa domowego. Chemiczna piaskownica to także spotkanie popularyzujące chemię wśród najmłodszych. Adresatami są dzieci w wieku 5-8 lat. Twórcą, pomysłodawcą i koordynatorem warsztatów jest dr Krzysztof Stolarczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który wraz ze studentami i doktorantami Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego przygotował tegoroczne warsztaty. Podczas spotkania pokazujemy jak wykonać proste i zabawne doświadczenia chemiczne wykorzystując artykuły gospodarstwa domowego. Dzieci uczestniczące w zabawie same lub z niewielką pomocą opiekunów powtarzają wykonane przez prowadzących eksperymenty, dzielą się obserwacjami, wyciągają wnioski. Celem spotkania jest przede wszystkim dobra zabawa, poznawanie tajemnic otaczającego nas świata przez bezpośrednie uczestnictwo w doświadczeniach chemicznych, wzbudzanie i rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi, a w szczególności chemią. " Krzysztof Stolarczyk, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Chemiczna piaskownica to ciekawe doświadczenia chemiczne wykonywane przez najmłodsze dzieci wspólnie z opiekunami. Zaskakujące zjawiska chemiczne są demonstrowane z wykorzystaniem powszechnie dostępnych przedmiotów i artykułów gospodarstwa domowego.
 • Między chemią, fizyką i makaronem, Przedstawimy pokazy związana ze zmianami pH, [różnokolorowe roztwory i sok z kapusty jako wskaźnik] przemianami fazowymi i nietypowymi właściwościami cieczy [ sublimacja, zmiana objętości gazu przy schładzaniu, superlepka ciecz], a dla przyszłych inżynierów możliwość stworzenia własnej konstrukcji z makaronu Roman Luboradzki, Anna Brzozowska, Instytut Chemii Fizycznej PAN, 24 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Pokażemy niezwykłe superlepkie ciecze, kolorowe roztwory które każdy będzie mógł zrobić własnoręcznie także w domu. Zachęcamy tez do puszczenia wodzy fantazji i budowania własnych konstrukcji z makaronu.
 • Laboratorium Wiktora, Fizyka dla znudzonych. Bez wzorów i trudnych słów. Po prostu, sztuczki dla dzieci. Proste, ale atrakcyjne pokazy doświadczeń i zjawisk fizycznych. wspólna zabawa z gośćmi Festiwalu. Od ciśnienia powietrza atmosferycznego do zjawiska rezonansu. Wiktor Niedzicki, Wydział Mechatroniki PW, 24 - 25 IX, 11:00 - 16.00, więcej... Naucz się sztuczek, którymi zadziwisz kolegów. Zobacz, jak bardzo jesteśmy uciskani. I wcale nie protestujemy. Poznaj zjawiska, które zadziwiają nawet uczonych. Zabawki i ich tajemnice. Wszystko do powtórzenia w domu. Moja propozycja to fizyka dla znudzonych. Bez wzorów i trudnych słów. To najpiękniejsza zabawa, która jest nauką.
 • (Nie)zwykłe wodne tajemnice, Dlaczego mała moneta tonie, a ogromny statek przepływa oceany? Czy wir wodny można zamknąć w butelce? Dlaczego kontenerowce się nie przewracają Piotr Wróbel, Centrum Nauki Kopernik, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Podczas wspólnych eksperymentów poszukamy odpowiedzi na te pytania i odkryjemy towarzyszące nam na co dzień, (nie)zwykłe wodne tajemnice. Samodzielnie wykonamy modele żaglówek z przedmiotów codziennego użytku, zawiążemy węzły i poznamy budowę poduszkowców.
 • Fizyka na wyciągnięcie ręki, Kilka doświadczeń pokazujących i wyjaśniających niektóre proste zjawiska fizyczne wokół nas. Oleksii Kosobutskyi, Koło Naukowe Fizyków przy Politechnice Warszawskiej, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Koło Naukowe Fizyków przy Politechnice Warszawskiej przedstawi Wam proste i widowiskowe doświadczenia, dzięki którym odkryjecie, że ciekawa fizyka jest na wyciągnięcie ręki.
 • W krainie czarów, "Na tym stanowisku: - Zobaczysz to co niewidzialne - Poczujesz i zobaczysz to czego się nie spodziewasz - Pobawisz się tym co Cię zaskoczy - Poznasz coś co Cię zainteresuje" mgr inż. Leszek Pawlicki, mgr Martyna Jakubowska, Wydział Fizyki PW, 24 - 25 IX, 10.03 - 16.03
 • Ciekawe doświadczenia fizyczne, Na dziesięciolecie Festiwalu Nauki Małego Człowieka chcemy pokazać najbardziej interesujące doświadczenia i spektakularne pokazy z poprzednich naszych wystąpień na festiwalu. Maria Dobkowska, Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raoula Wallenberga, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Zapraszamy do obejrzenia ciekawych doświadczen i pokazów fizycznych. Uczniowie naszego gimnazjum pomogą wykonać drobne elementy do pokazów, pomogą je przeprowadzić i wyjasnić jakie zasady fizyki rządzą przestawianymi zjawiskami.
 • Zabawa z urbanistyką, Na stoisku dzieci będą miały możliwość zbudowania własnego miasta korzystając z przygotowanej makiety oraz pomocy studentów, którzy objaśnią im podstawowe zasady zrównoważonego rozwoju w planowaniu przestrzennym. Dodatkowo na stoisku będą dostępne rozmaite gry planszowe między innymi: "Kołopoly" (autorska wersja popularnej gry monopol dotycząca Warszawy), "Memory" o tematyce urbanistycznej oraz inne. Katarzyna Krasińska, Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW przedstawi autorską makietę, umożliwi wybudowanie własnego miasta oraz przygotuje zestaw gier planszowych związanych z tematyką urbanistyki.
 • Kosmiczna nauka, Na naszym stoisku będzie możliwość zagrania w gry, rozwiązania zagadek, układania modeli i puzzli dla dzieci, głównie o tematyce kosmosu. Gabriela Ziąbska, Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW GEOIDA, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Chcesz zgłębić tajemniczy i niezbadany świat kosmosu? Zajrzyj na nasze stoisko! Tutaj każdy młody odkrywca może zaspokoić swój głód wiedzy - przygotowaliśmy różne gry, które pozwolą dzieciom w każdym wieku poznać otaczający nas świat i wszechświat poprzez zabawę. Mamy coś dla maluchów i dla starszaków - puzzle, zagadki i wiele więcej - to wszystko czeka was na stanowisku GEOIDY!,
 • Bawimy się światłem, Z gośćmi Festiwalu Nauki Małego Człowieka będziemy bawić się światłem wykorzystując zjawiska optyczne. Pokażemy jak działa endoskop. Do eksperymentowania posłuży nam galaretka, którą lubimy jeść. Zapraszamy do eksperymentowania. dr Katarzyna Kołacz, dr Adam Czyżewski, mgr Stefan SitarekI, Instytut Optyki Stosowanej imienia prof. Maksymiliana Pluty, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Z gośćmi Festiwalu Nauki Małego Człowieka będziemy bawić się światłem wykorzystując zjawiska optyczne. Pokażemy jak działa endoskop. Do eksperymentowania posłuży nam galaretka, którą lubimy jeść. Zapraszamy do eksperymentowania.
 • Baw się, eksperymentuj i ucz się, "Widzenie stereoskopowe - czyli pokażemy jak zmysł wzroku umożliwia widzenie przestrzenne. Pokażemy też ciekawe dynamiczne złudzenia optyczne. Uczestnicy używając łatwo dostępnych materiałów wykonają własny spektroskop. Po wykonaniu siatki goście Festiwalu będą obserwować przez swój spektroskop różne źródła światła i dowiedzą się jak astrofizycy badają skład chemiczny gwiazd. Uczestnicy Festiwalu będą mogli zbadać „czas reakcji”, przy użyciu bardzo prostych środków dowiedzą się czy mogą być kierowcami Formuły 1 lub pilotami samolotów naddźwiękowych. Każdy kto odwiedzi nasze stoisko będzie mógł zbudować dla siebie model szkieletu człowieka i dowiedzieć się jaką rolę spełnia układ kostny i jak należy o niego dbać. Można będzie też zbudować model DNA z cukierków (coś dla młodszych) lub z papieru (origami) i uzyskać nieco informacji związanych z DNA i zdrowiem człowieka. " Mirosław Łoś, Gimnazjum im. Prezydenta Gabriela Narutowicza w Zespole Szkół Publicznych w Cząstkowie Mazowieckim, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... "W Zespole Szkół Publicznych im. Prezydenta G. Narutowicza w Cząstkowie Mazowieckim (gmina Czosnów, powiat nowodworski, województwo mazowieckie) od 16 lat corocznie organizowany jest gminny konkurs „Uczniowski Eksperyment Przyrodniczy (dla uczniów szkół podstawowych) i Fizyczny (dla uczniów gimnazjów). Nasza szkoła uczestniczyła z powodzeniem w XIII, XV, XVI, XVII, XVIII, XIX i XX Pikniku Naukowym w Warszawie w 2009 r. 2011 r. 2012 r. 2013 r. i w 2014 r. Uczniowie gimnazjum w 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 i 2015 roku uczestniczyli w organizowanym – w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki – Festiwalu Nauki Małego Człowieka na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, gdzie na stoisku prezentowali cieszące się dużym zainteresowaniem pokazy eksperymentów. Zapewniamy, że podobnie jak na wcześniejszych festiwalach nasze pokazy i propozycje doświadczeń dla gości festiwalu będą źródłem fascynacji, zabawy i naukowych dociekań. ",
 • Mikroświat i kosmos, "Na naszym stanowisku pokażemy świat nie widoczny gołym okiem. Używając mikroskopu biologicznego poznamy mieszkańców kropli wody, a używając mikroskopu stereoskopowego poznamy świat owadów. Dodatkowo, używając teleskopu słonecznego, pokażemy powierzchnię Słońca. " Jerzy Jabłoński, Delta Optical, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... "Serdecznie zapraszamy gości Festiwalu Nauki Młodego Człowieka do fascynującego mikroświata. Używając mikroskopu na naszym stoisku poznacie mieszkańców kropli wody, a także staniecie oko w oko z owadami. Zachęcamy do zabranie własnych obiektów, które chcecie obejrzeć przy użyciu mikroskopu Dodatkowo używając teleskopu słonecznego obejrzymy powierzchnię Słońca.Serdecznie zapraszamy.",
 • Cyfrowe Planetarium Multimedialne Delta Optical: Wyprawa po Układzie Słonecznym, " Choć możliwość oglądania multimedialnych treści na dużym, kinowym ekranie może być atrakcyjna, to z pewnością nie da się jej porównać z możliwościami, które daje Cyfrowe Planetarium Multimedialne Delta Optical. Każdy z uczestników będzie mógł znaleźć się w samym centrum akcji, otoczony z każdego kierunku przez obraz filmowy. Wrażenie przebywania w wirtualnej rzeczywistości potęgowane będzie przez doskonałej jakości dźwięk, generowany przez profesjonalny system nagłośnieniowy. Przewidujemy symulacje nocnego nieba w dowolnym miejscu i czasie na Ziemi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyruszyć w podróż na Marsa lub inne planety Układu Słonecznego, a także poza granice naszej galaktyki bez konieczności opuszczania murów Uczelni. Dodatkowo, używając teleskopu słonecznego, pokażemy powierzchnię Słońca. " Jerzy Jabłoński, Delta Optical, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... "Serdecznie zapraszamy gości Festiwalu Nauki Młodego Człowieka do fascynującego mikroświata. Używając mikroskopu na naszym stoisku poznacie mieszkańców kropli wody, a także staniecie oko w oko z owadami. Zachęcamy do zabranie własnych obiektów, które chcecie obejrzeć przy użyciu mikroskopu Dodatkowo używając teleskopu słonecznego obejrzymy powierzchnię Słońca.Serdecznie zapraszamy.",
 • I Ty możesz podbić kosmos!, Uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego sterowania łazikiem marsjańskim Skarabeusz. Ponadto w ramach warsztatów każdy będzie mógł wykonać latający model rakiety. Przedstawimy też kilka prostych eksperymentów z podciśnieniem. Zaprezentujemy także wystawę z projektami realizowanymi w kole - gondolami balonowymi, modelami rakiet, robotami oraz model PW-Sata - pierwszego polskiego studenckiego satelity. Michał Kazaniecki, Studenckie Koło Astronautyczne PW, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego sterowania łazikiem marsjańskim Skarabeusz. Ponadto w ramach warsztatów każdy będzie mógł wykonać latający model rakiety. Przedstawimy też kilka prostych eksperymentów z podciśnieniem. Zaprezentujemy także wystawę z projektami realizowanymi w kole - gondolami balonowymi, modelami rakiet, robotami oraz model PW-Sata - pierwszego polskiego studenckiego satelity.
 • Kropelka 2.0, Zaprezentujemy ekonomiczny pojazd, który od podstaw został stworzony przez studentów działających w Studenckim Kole Aerodynamiki Pojazdów. Przygotujemy łamigłówki i kolorowanki dla najmłodszych i w prosty sposób wprowadzimy w świat aerodynamiki. Katarzyna Zawadzka, Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów, Politechnika Warszawska, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Co zrobisz z jednym litrem paliwa? My przejedziemy na nim 659 km! Chętnie zapoznamy Cię z ekonomicznym pojazdem Kropelka 2.0 i w prosty sposób przedstawimy zasady aerodynamiki.
 • Pokaż druk_aż 3D, Budowane samodzielnie drukarki 3D, na podstawie materiałów dostępnych ogólnie w sieci Internet, w akcji. Rafał Szambelan, Fundacja NA DOBRE, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Aż tak mało trzeba, żeby zbudowac samemu drukarkę 3D. Stanowisko Fundacji NA DOBRE "Pokaż druk AŻ 3D" przedstawia edukacyjne podejście do konstrukcji drukarek 3D i oprogramowania CAD/CAM dostępnych w sieci Internet. Dowiedzieć sie u nas można wszystkiego o tajnikach druku 3D i to naprawdę wszystkiego od A do Ż.
 • Lewitacja magnetyczna z nadprzewodnikami do góry nogami, Pokażemy lewitujący pojazd, który poruszał się będzie po pętli moebiussa Mgr Vegard Stornes Farstad, Simplicatus Research and Development, 25 IX, 11.00 - 16.00, więcej... Pokażemy lewitujący pojazd, który poruszał się będzie po pętli moebiussa,

 • W Auli Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych

   


 • Gry i zabawy rozwijające kreatywność i logiczne myślenie dzieci i młodzieży, Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Mszczonowa przedstawią gry, w które lubią grać. Zachęcą do wypróbowania siły swojego umysłu przy rozwiązywaniu różnych łamigłówek, np. łamigłówek zapałczanych. Teresa Bechcicka, Szkoła Podstawowa w Mszczonowie, 24 IX, 12:00 - 15.00, więcej... Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Mszczonowa przedstawią gry, w które lubią grać. Zachęcą do wypróbowania siły swojego umysłu przy rozwiązywaniu różnych łamigłówek, np. łamigłówek zapałczanych.
 • Ciekawa matematyka na Matplanecie, Łamigłówki, zagadki, quizy matematyczne dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat. U nas dzieci i ich rodzice będą mogli się przekonać, że Królowa Nauk - Matematyka może być ciekawa, że można się nią fantastycznie bawić! Każdy może być orłem matematycznym - to przekonanie, którym będziemy się dzielić z uczestnikami! Kamila Łyczek, Matplaneta SA, 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... W Matplanecie ciekawe łamigłówki i zagadki rozwiążecie. Poznacie matematyki prawa i zobaczycie, że to świetna zabawa! Logiki również uczymy, mamy nadzieję, że się z Tobą zobaczymy!,
 • Kolorowa matematyka, "Stoisko ""Kolorowa matematyka"" prezentuje w formie zagadek logicznych, kolorowanek i zabaw ruchowych całkiem poważne zagadnienia matematyczne: 1) Twierdzenie o czterech barwach, które mówi, że każdą mapę można tak pokolorować czterema barwami, że sąsiednie państwa są różnych kolorów. 2) Wstęgę Mobiusa, czyli kartkę papieru, która ma tylko jedną stronę (i kilka innych zdumiewających cech). 3) Problem komiwojażera, czyli zaskakująco trudne zadanie znalezienia najkrótszej drogi odwiedzającej zadane punkty na mapie. 4) Wieże Hanoi, czyli układankę w której chodzi o to, żeby ją ułożyć robiąc jak najmniej ruchów. " Jerzy Tyszkiewicz, Uniwersytet Warszawski i Zespół Szkół Bednarska, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Stoisko "Kolorowa matematyka" prezentuje w formie zagadek logicznych, kolorowanek i zabaw ruchowych poważne zagadnienia matematyczne.
 • Poznaj piękno matematyki, Poznaj piękno matematyki ze Szkołą Matematyki Alfa. Zapraszamy dzieci w wieku 4-15 lat oraz ich rodziców do wspólnego rozwiązywania łamigłówek, które budują postawy logicznego myślenia i wnioskowania. Z nami poznacie i zrozumiecie matematykę w ciekawy sposób. Wierzymy, że każdy może nauczyć się  i  zainspirować matematyką! Edyta Żurowicz, Szkoła Matematyki Alfa, 24 - 25 IX, 11:00 - 15.00, więcej... Dzieciom matematyka kojarzy się z cyferkami, liczbami, figurami. Starszym uczniom- z długimi godzinami spędzonymi nad rozwiązywaniem zadań. Tymczasem prawdziwe zadanie, jakie ma do spełnienia w codziennym życiu matematyka, sięga daleko poza ramy szkolnych ławek. Szkoła Matematyki Alfa pokaże odwiedzającym szereg aktywności matematycznych ukazujących piękno i logikę tego przedmiotu. Zaprezentujemy rożne zabawy, gry i łamigłówki matematyczne. Pokażemy rożne triki pomagające w szkolnej nauce matematyki.
 • W krainie łamigłówek, "Zaprezentujemy serię popularnych i mniej znanych zagadek logicznych. Uczestnicy będą mogli się z nimi zmierzyć, dowiedzieć się, jak powstają i stworzyć własne. Zainteresowani będą też mogli zapoznać się z ciekawostkami historycznymi. Łamigłówki będę dostosowane do różnego wieku uczestników." Agnieszka Mańkowska, Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raoula Wallenberga, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... "Lubisz zagadki logiczne? A może wydaje Ci się, że ich nie lubisz? Spróbuj połamać główkę nad łamigłówkami! Pamiętaj - szare komórki uwielbiają wyzwania. Rozwiąż nasze, ułóż własną. Zaskocz samego siebie! ",
 • Aktywności matematyczne, Gry strategiczne ZAPAŁKI oraz KOCIE SKOKI. Tangram XXL. Doświadczalne wyznaczanie liczby PI. Anna Porzucek-Kowalczyk, Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Uczniowie zaprezentują trzy aktywności matematyczne, które pokażą jak skutecznie szukać rozwiązania problemów, jak uczyć się na podstawie własnych doświadczeń, jak ważne jest emocjonalne zaangażowanie w rozwiązanie problemu. Prosta gra strategiczna, problem kocich skoków, układanie tangramu w wersji XXL pozwala w pełni wykorzystać matematyczne myślenie.
 • Haft matematyczny, Stoisko na którym uczniowie zaproponują przyspieszony kurs haftu matematycznego. Trudność wykonywanej pracy zależeć będzie od wieku i chęci osób odwiedzających. Anna Porzucek-Kowalczyk, Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Haft matematyczny - obrazki igłą malowane. Przyjdź, obejrzyj i działaj - skorzystaj z naszych propozycji lub stwórz własną niepowtarzalną kartkę.
 • Origami modułowe, Stoisko otwarte – uczniowie zaprezentują odwiedzającym różne modele złożone techniką origami modułowego i zaproszą do wspólnego składania. Anna Porzucek-Kowalczyk, Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Zapraszamy do wspólnej zabawy z origami modułowym. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie - wystarczą chęci i odrobina czasu wolnego.
 • Mozaiki z wielokątów foremnych, Na tym stanowisku podejmiemy się próby stworzenia wspólnej dużej mozaiki z wielokątów foremnych wykonanych techniką origami. Przy tej okazji porozmawiamy sobie o wielokątach foremnych, przypomnimy własności... Anna Porzucek-Kowalczyk, Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Przyjdź i dołącz do wspólnej zabawy - ułóż z nami mozaikę z wielokątów foremnych. Potrzebujemy wielu rąk ,do pracy, by efekt był imponujący. Będzie kolorowo i ciekawie!,
 • Niezwykła matematyka, "Uczestnicy festiwalu będą mogli odkrywać własności ciekawych figur geometrycznych takich jak Wstęga Mobiusa, siedmiościan jednostronny. Uczniowie zaprezentują wykonane w szkole bryły niemożliwe." Małgorzata Lesisz, Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, Zespół Szkół nr 106 w Warszawie, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... "Uczestnicy festiwalu będą mogli odkrywać własności ciekawych figur geometrycznych takich jak Wstęga Mobiusa, siedmiościan jednostronny. Uczniowie zaprezentują wykonane w szkole bryły niemożliwe.",
 • Modele szkieletowe brył i ich cienie, Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać modele szkieletowe brył oraz obserwować ich cienie, a także fotografować. Nauczą się jak wykonywać fotografie stereo. Wacław Zawadowski, Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, 24 - 25 IX, 11:00 - 16.00, więcej... Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać modele szkieletowe brył oraz obserwować ich cienie, a także fotografować. Nauczą się jak wykonywać fotografie stereo.
 • Wygraj z matematyką, Gry wspomagające matematykę dla dużych i małych. Sprytne sposoby na naukę podstawowych działań. Zabawy logiczne. Jolanta Wałachowska, Publiczne Gimnazjum Nr 3 w Pułtusku, 24 IX, 10.00 - 15.00, więcej... Uczniowie gimnazjum spróbują pokazać kolegom jak, za pomocą gier i zabaw można uprzyjemnić sobie uczenie się matematyki. Pobawią się dostępnymi na rynku i stworzonymi przez siebie grami. Spróbują pomóc w odkrywaniu strategii wygrania odpowiedniej dla niektórych grach logicznych.
 • Gry matematyczne i nie tylko, Matematyka to nie tylko cyfry i poważne obliczenia. Można ją odnaleźć w grach, papierowych konstrukcjach origami i wielu innych, zaskakujących miejscach Piotr Tomczak, Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Matematyka to nie tylko cyfry i poważne obliczenia. Można ją odnaleźć w grach, papierowych konstrukcjach origami i wielu innych, zaskakujących miejscach,
 • Simply Clever Cards - Matematyczne karty do gry i nauki matma!, Zabawne gry matematyczne! Konkursy z wspaniałymi nagrodami co pół godziny. Arytmetyka, mnożenie, dzielenie i więcej. Świetne szkolenie dla konkursów matematycznych w szkole. Mgr Vegard Stornes Farstad, Simplicatus Research and Development, 25 IX, 11.00 - 16.00, więcej... "Nowość w Polsce! Simply Clever Cards to niezwykłe karty do gry, dzięki którym nauka matematyki będzie nie tylko przyjemna, ale również niezwykle efektywna. Jedna talia, a tak wiele możliwości! Karty doskonale wpisują się w aktualne trendy edukacyjne na świecie. Dzięki najnowszym narzędziom do badań nad procesami zachodzącymi w mózgu podczas uczenia się wiadomo, że dzieci najintensywniej uczą się wtedy, gdy zapominają, że to robią, a więc np. podczas zabawy (http://www.kopernik.org.pl/orientuj-sie-w-nauce/20140/mozg-idzie-do-szkoly/). Talie kart Simply Clever Cards mogą służyć do pełnych emocji rozgrywek w tradycyjne gry karciane z matematycznym twistem, a także jako fiszki do nauki matematyki. Karty Simply Clever Cards to niebanalne narzędzie dydaktyczne, dzięki któremu wiedza jest przyswajana w najprzyjaźniejszej dla mózgu dziecka formie. Przez zabawę do wiedzy!",
 • Zadziwiająca matematyka, Zaprosimy uczestników do fascynującego świata zadziwiajacej matematyki. Pokażemymiędzy innymi jak tworzyć obrazy anamorficzne, jakie tajemnice kryje zwykła kartka papieru, oraz nauczymy sztuczek magicznych z wykorzystaniem kodowania. Agnieszka Badeńska, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW oraz Zespół Szkól im Ignacego Domeyki nr.51, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Zaprosimy uczestników do fascynującego świata zadziwiajacej matematyki. Pokażemymiędzy innymi jak tworzyć obrazy anamorficzne, jakie tajemnice kryje zwykła kartka papieru, oraz nauczymy sztuczek magicznych z wykorzystaniem kodowania.
 • W Hangarze Wydziału Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa

   

 • Od Smyka do lotnika, Odwiedzający hangar lotniczy Wydziału MEiL PW będą mogli zapoznać się z historią szybowca PW-5 „Smyk” który wygrał międzynarodowy konkurs na szybowiec klasy światowej (popularnie jest zwany szybowcem olimpijskim). Na warsztatach zorganizowanych przez Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW oraz Fundację "Smyki na Start" uczestnicy będą mogli samodzielnie zbudować własny, latający model „Smyka”. Ilość modeli jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Robert Naumiuk, Fundacja "Smyki na Start", 24 - 25 IX, 11:00 - 15.00, więcej... Zastanawiasz się "dlaczego samolot lata?" Dowiedz się samodzielnie eksperymentując z własnym latającym modelem szybowca. Odwiedzając hangar lotniczy Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW możesz zapoznać się z historią szybowca PW-5 „Smyk” który wygrał międzynarodowy konkurs na szybowiec klasy światowej a na warsztatach zorganizowanych przez Wydział MEiL PW oraz Fundację "Smyki na Start" będziesz mógł zbudować latający model „Smyka”. Ilość modeli ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
 • Na Dziedzińcu przed Wydziałem Fizyki

   

 • Poznajemy las wszystkimi zmysłami, "Ekspozycja przygotowana przez warszawskich leśników złożona będzie z kilkunastu punktów. Najważniejsze z nich to: 1. Las na styku z wielkim miastem - jak na wyprawę do lasu, to gdzie? W góry czy na Mazury, a może do lasu tuż za oknem? Jakie zwierzęta leśne możemy spotkać pod naszymi domami? U leśników można zaprzyjaźnić się i zrobić sobie zdjęcie z dzikiem, sarną, borsukiem i lisem. 2. Ścieżka zmysłów - poznajemy las zmysłem dotyku, zapachu i słuchu. Czy las może być przyjazny człowiekowi? Na pewno tak! O tym wiedzą leśnicy i chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami. 3. Smaki lasu - poznajemy las zmysłem wzroku, słuchu, zapachu i smaku. Czy las może być źródłem zdrowia i urody? Leśnicy opowiedzą o szczególnych wartościach odżywczych leśnych roślin a także sposobach na przygotowanie własnych przetworów. 4. Domek z ogrodem - najlepszy dom, to zbudowany z drewna i opalany drewnem. Jedyne w swoim rodzaju walory drewna, surowca w pełni ekologicznego. Przy domu oczywiście ogródek. Leśnicy podpowiedzą jakie rośliny warto posadzić. 5. Wspólna budowa domu z drewna - nie tylko dla malucha, dorośli też mogą zbudować dom z drewna. Ale jak? Z pomocą leśnika wszystko jest możliwe. 6. Przerzynka drewna piłą moja-twoja: czy praca prostymi narzędziami jest naprawdę taka prosta?. Mały i duży, kobieta i mężczyzna, każdy może spróbować swoich sił i umiejętności i uciąć krążek drewna, który będzie doskonałym wyposażeniem, np. kuchni. 7. Wbijanie gwoździ - jak różne może być drewno, przekona się ten, kto trafi młotkiem w gwóźdź i np. trzema uderzeniami wbije go w grabowy wałek. Czy to łatwe? Na pewno należy spróbować! 8. Kleszcz i pszczoła - kto nie widział gigantycznych rozmiarów kleszcza, niech odwiedzi stoisko Lasów Państwowych. Można będzie tam również obejrzeć barć z żywymi pszczołami i model 2 metrowej pszczoły. Po rozmowie z leśnikiem zarówno kleszcz, żmija, osa czy szerszeń nie będą takie straszne. 9. Celtycki horoskop leśny - dla tych, którzy wierzą w magiczną moc drzew, leśnicy przygotowali horoskop drzewny. Wystarczy tylko znać dzień i miesiąc urodzenia, by poznać drzewo odpowiadające naszej osobowości. 10. Słoik życia - czy zbudowanie własnego ekosystemu nawet w centrum Warszawy jest możliwe? Dopytajcie leśników, oni mają na to receptę. 11. Ptaki szponiaste - oko w oko z drapieżcą. Ptaki szponiaste żyjące w lasach, ale też gatunki pomagające człowiekowi. O ciekawostkach z życia ptaków opowiedzą leśnicy. " Maciej Pawłowski, Zbigniew Kamiński, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... "Warto spędzić kilka chwil w lesie, zwłaszcza w tym wyjątkowym, który przyjechał do Warszawy. Dla swoich gości warszawscy leśnicy przygotowali szereg atrakcji. Będzie można poznać las wszystkimi zmysłami, nie tylko wzrokiem, słuchem czy dotykiem ale także węchem i smakiem, np. na specjalnie przygotowanej ścieżce zmysłów. O tym jakie rośliny są użyteczne dla człowieka, czy las może być źródłem zdrowia i urody a także, jak bezpiecznie korzystać z lasu i ochronić się przed niechcianymi kleszczami, opowiedzą leśnicy. Wśród leśników będzie także sokolnik, który opowie o swoich podopiecznych – ptakach szponiastych. A Ci którzy wierzą w magiczną moc drzew poznają swój leśny horoskop. Lasy Państwowe. Zapraszamy. ",
 • Fascynująca chemia, Barwne i głośne pokazy adresowane do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych: wulkan, węże faraona, niemieszające się kolorowe ciecze, lampa Aladyna, szklana róża itp. Na stoisku interaktywnym będzie możliwość samodzielnego przeprowadzenia prostych eksperymentów. Michał Fedoryński, Alicja Mazurkiewicz, Politechnika Warszawska, Wydział Chemiczny, Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston", 24 - 25 IX, 10.00 - 15.00, więcej... Zanim zaczniemy na poważnie zajmować się chemią, popatrzmy na efektowne eksperymenty, prowadzone przez studentów - członków Chemicznego Koła Naukowego "Flogiston". Będą wybuchy, kolory, węże faraona, wytop żelaza, a także możliwość samodzielnego eksperymentowania.
 • Mały Inżynier, Na 10-ty już Festiwal Nauki Małego Człowieka Mały Inżynier przygotował specjalne atrakcje. Sprawdź siłę swoich myśli, sterując piłeczką za pomocą fal mózgowych. Poznaj tajniki kuchni molekularnej i spróbuj smoczego drinka. Zapraszamy do wspólnej zabawy w krainie nauki. Elżbieta Bednarek, Mały Inżynier, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... Na 10-ty już Festiwal Nauki Małego Człowieka Mały Inżynier przygotował specjalne atrakcje. Sprawdź siłę swoich myśli, sterując piłeczką za pomocą fal mózgowych. Poznaj tajniki kuchni molekularnej i spróbuj smoczego drinka. Zapraszamy do wspólnej zabawy w krainie nauki.
 • Wioska Matematyczna, "Zorganizujemy prawdziwy matematyczno-logiczny plac zabaw dla dzieci z klas I-III. Pokażemy jak poprzez zabawę, zagadki czy aktywności ruchowe można wykorzystać naturalną ciekawość dzieci do rozwijania ich matematycznych uzdolnień. Udowodnimy, że nie ma tzw. ""umysłów matematycznych"". Wiele z proponowanych przez nas aktywności pokazujemy na zdjęciach na naszym fanpage'u: https://www.facebook.com/fajnelekcje/" Joanna Ossowska, Fajne Lekcje, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... "Wioska matematyczna dla dzieci z klas I-III Podejrzane eksperymenty, przedziwne machiny, zagadki, cykle Eulera, przeszukiwanie grafu, twierdzenie Banacha o punkcie stałym, nieskończoność, moc zbioru, rachunek zdań, eliminacja, analiza, równania liniowe, a nawet starożytny prototyp robota z 10 – 70 w. n.e. Jednym słowem historia o tym co potrafią dzieci gdy jeszcze nie wiedzą jakie to wszystko jest trudne ..",
 • Płomienie a muzyka FC, Przedstawimy tzw. Rurę Rubensa. Z jednej strony rury jest otwór przez który wpuszczamy gaz, na ściance rury jest seria otworów przez który wylatuje gaz który zapalamy. Na drugim końcu rury jest membrana na którą kierowane są drgania z głośnika. Głośnik jest podłączony przez wzmacniacz do syntezatora muzycznego który po naciśnięciu w jeden z klawiszy wydaje dźwięk. Zwiedzający mogą obserwować efekt swoich działań wizualnie w postaci zniekształconych do postaci wydanego dźwięku wydostających się z rury płomieni. Damian Falkowski, Koło Naukowe Muzyka i Akustyka, Politechnika Warszawska, 24 - 25 IX, 10.00 - 16.00, więcej... "Koło Naukowe Muzyka i Akustyka zaprasza wszystkich chętnych do zobaczenia słynnej rury Rubensa. Dzięki niej nie tylko można usłyszeć dźwięk, ale również go zobaczyć. Rurę napełnioną palnym gazem wystawia się na działanie podłużnych fal dźwiękowych, których widmo można zaobserwować na kształcie płomieni wylatujących z dysz. Widzowie będą mogli sami okiełznać płomienie operując pianinkiem, co z pewnością ucieszy najmłodszych."
 • Stanowisko straży pożarnej
 •  

  Organizator: dr Jan Grabski,
  Współorganizator: dr Piotr Lesiak,
  Współorganizator: Ewelina Kędzierska
  Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej

  Współorganizator: dr Agnieszka Badeńska
  Współorganizator: dr Barbara Roszkowska-Lech
  Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych
  Politechniki Warszawskiej


  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Zmieniony: piątek, 05 maja 2017 02:34
   

  Partner Rządowy

     Sponsorzy Festiwalu Nauki

   

  Partnerzy Medialni miniFestiwalu

   

  Odsłon : 381508

  © 2009 Festiwal Nauki Małego Człowieka
  Valid XHTML and CSS.