logo


W skrócie 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan Grabski   
wtorek, 29 maja 2018 14:00

W  roku Festiwal Nauki Małego Człowieka odbywał się  23-24 września w godz 10-16
na Wydziałach Fizyki oraz Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,
oraz na campusie koło Wydziału Fizyki

Warszawa ul. Koszykowa 75.

Pobierz plakat>>> 

 

W tym roku, już tradycyjnie, nasz miniFestiwal wspierali  Dziekani Wydziałów

Fizyki oraz Matematyki i Nauk Informacyjnych PW
oraz "Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha"

 

 

Znalezione w 2017 i 2016>>

Jak byłwało? film Wiktora Niedzickiego >>>

Jak było na Festiwalu Nauki Małego Człowieka w roku 2016>>>

 

W tym roku powitaliśmy nowych animatorów: lekarze ze słynnego Międzynarodowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu przybliżali nam tajniki mechanizmów słyszenia i zapraszli dzieci na przesiewowe badania słuchu. Pracownicy Muzeum Narodowego, opowiadali uczestnikom Festiwalu o malarstwie i zapraszali na podróż przez wszystkie kontynenty w poszukiwaniu palety barw, Powitaliśmy także panią Martę Kopyt, artystkię i matematyczkę, z którą dzieci stworzyli duże geometryczne obrazy. Z radością powitaliśmy również uczniów ze szkoły w Kaliszkach, którzy pokazali najmłodszym ciekawe eksperymenty oraz uczniów z Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 109, którzy zaprezentowali "Świat robotów" i modele elektrowni wiatrowych.

 

Na nasz Festiwal złożyły się poniższe imprezy (więcej informacji po najechaniu myszką na pogrubiony temat) .

 

W Auli Wydziału Fizyki • Szpital Pluszowego Misia, „Szpital Pluszowego Misia” jest to szpital jedyny w swoim rodzaju, gdzie leczymy bardzo specjalnych pacjentów - pluszowe misie. Naszym celem jest przyzwyczajenie dzieci, poprzez zabawę, do widoku personelu medycznego i zabiegów lekarskich, zmniejszając tym samym poziom stresu związanego z wizytą u lekarza. Dzieci towarzyszą swoim maskotkom podczas całego procesu leczenia - uczą się jak przeprowadzać wywiad lekarski, jak wyglądają badania a nawet asystują przy operacjach w prawdziwym chirurgicznym stroju. Podczas akcji mamy 3 stanowiska: 1) Na pierwszym stanowisku odbywa się wstępne badanie misia - wypełniamy razem z dzieckiem kartę choroby, osłuchujemy misia za pomocą stetoskopu, oglądamy mu uszy i gardło oraz wypełniamy skierowania na badania. Jeśli dziecko ma ochotę, może ubrać się w prawdziwy lekarski fartuch. 2) Drugie stanowisko to dalsza diagnoza naszego pacjenta - mamy zabawkowe USG, RTG, EKG oraz strzykawki do pobierania krwi. Tłumaczymy dzieciom, jak wyglądają poszczególne badania i na czym one polegają. 3) Trzecie stanowisko to "gabinet zabiegowy"- na tym stanowisku wraz z dzieckiem bandażujemy misiowe łapki, wykonujemy zastrzyki, szczepionki, przyklejamy plasterki, przeprowadzamy operacje. Aby jak najbardziej upodobnić Szpital Pluszowego Misia do prawdziwego szpitala, dzieci na koniec otrzymują komplet dokumentów - historię choroby swojego misia, recepty, skierowania na badania oraz wyniki badań. Aleksandra Jaroń, Warszawski Uniwersytet Medyczny- Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA- Poland, Sobota, Niedziela, „Szpital Pluszowego Misia” jest to szpital jedyny w swoim rodzaju, gdzie leczymy bardzo specjalnych pacjentów - pluszowe misie. Naszym celem jest przyzwyczajenie dzieci, poprzez zabawę, do widoku personelu medycznego i zabiegów lekarskich, zmniejszając tym samym poziom stresu związanego z wizytą u lekarza. Dzieci towarzyszą swoim maskotkom podczas całego procesu leczenia - uczą się jak przeprowadzać wywiad lekarski, jak wyglądają badania a nawet asystują przy operacjach w prawdziwym chirurgicznym stroju.
 • Ucho Olbrzyma, Kościofon, Talerze Chladniego, Ucho Olbrzyma
  Gigantycznych rozmiarów model ludzkiego ucha pozwala na poznanie w ciekawej i przystępnej formie jego budowy i funkcjonowania. Obecni na stoisku lekarze specjaliści omawiają budowę tego narządu, przybliżają tajniki procesu słyszenia, a także odpowiadają na pytania odwiedzających związane z chorobami uszu, zaburzeniami słuchu itp. Kościofon
  To urządzenie, dzięki któremu można słyszeć muzykę z zatkanymi uszami, wykorzystując przewodnictwo kostne. To zjawisko polegające na przewodzeniu dźwięku do ucha wewnętrznego przez drgające kości czaszki. Niewiele osób słyszało wcześniej o tym zjawisku. Talerze Chladniego
  To urządzenie, dzięki któremu można „namalować dźwięk”. Talerze Chladniego, nazwane tak na cześć niemieckiego fizyka, to metalowa płyta podłączona do generatora dźwięków wraz z głośnikiem. Wystarczy nasypać na nią trochę piasku i włączyć generator, powstają wtedy wibracje i ziarenka piasku układają się tajemnicze labirynty, figury geometryczne i magiczne kształty.
  , Sylwia Soćko, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu , Sobota, Niedziela, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest wiodącym w Polsce instytutem badawczym (kategoria A+) oraz wysoko wyspecjalizowanym szpitalem zapewniającym kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania. Istniejący od 1996 roku Instytut ma ogromne doświadczenie w realizacji usług medycznych. Od ponad 14 lat w placówce wykonywanych jest od 15 tys. do ponad 21 tys. procedur chirurgicznych rocznie. Dyrektorem Instytutu jest prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński. Na stoisku Instytutu zwiedzający będą mieli do dyspozycji talerze Chladniego i kościofon, a także wielki model ucha, dzięki któremu dzieci i dorośli będą mieli możliwość poznania jego anatomii. Obecny na stoisku lekarz nie tylko odpowie na najczęściej nurtujące rodziców pytania, ale także wyjaśni budowę i funkcje ucha i nauczy czym grozi nadmierny hałas albo nieleczone infekcje dróg oddechowych. Udostępniony na stoisku Instytutu kościofon, to urządzenie, dzięki któremu można słyszeć muzykę z zatkanymi uszami, wykorzystując przewodnictwo kostne. To zjawisko polegające na przewodzeniu dźwięku do ucha wewnętrznego przez drgające kości czaszki. Dla najmłodszych największą atrakcją będą zapewne talerze Chladniego – urządzenie, dzięki któremu można „namalować dźwięk”. Talerze Chladniego, nazwane tak na cześć niemieckiego fizyka, to metalowa płyta podłączona do generatora dźwięków wraz z głośnikiem. Wystarczy nasypać na nią trochę piasku i włączyć generator, powstają wtedy wibracje i ziarenka piasku układały się tajemnicze labirynty, figury geometryczne i magiczne kształty.
 • W krainie smaków i zapachów, Dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje ich zmysł smaku i zapachu, w jaki sposób rozpoznają smak i zapach produktów. W części praktycznej wezmą udział w ciekawych testach smakowych i zapachowych oraz quizach dotyczących kojarzenia i dopasowania zapachów do wrażeń wizualnych. Zbadają też swoje preferencje i dowiedzą się o roli zmysłów przy wyborze produktów spożywczych. Zadania te zostaną zrealizowane w sposób przystępny, indywidualnie dostosowany do wieku, poziomu wiedzy i możliwości dziecka. Eliza Kostyra, SGGW w Warszawie, Sobota, 10.00 - 13.00 Dzieci dowiedzą się w jaki sposób rozpoznają smak i zapach produktów. Wezmą udział w ciekawych testach smakowych i zapachowych oraz quizach dotyczących kojarzenia i dopasowania zapachów do wrażeń wizualnych. Zbadają też swoje preferencje.
 • Jedz kolorowo, żyj na sportowo!, Proponujemy dzieciom gry i zabawy (m.in. krzyżówki, quizy, gry edukacyjne), które w sposób przystępny i dostosowany do wieku przybliżą podstawowe zasady prawidłowego żywienia. Zapoznamy dzieci z wartością odżywczą wybranych produktów spożywczych, zwłaszcza tych najbardziej lubianych i nielubianych, zachęcając przy tym do spożywania warzyw i owoców. Proponując zaś udział w ćwiczeniach gimnastycznych, przekonamy dzieci o potrzebie codziennego wysiłku fizycznego i zachęcimy do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dawid Madej, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Sobota, 13.00 - 16.00 Proponujemy dzieciom gry i zabawy (m.in. krzyżówki, quizy, gry edukacyjne), które w sposób przystępny i dostosowany do wieku przybliżą podstawowe zasady prawidłowego żywienia. Zapoznamy dzieci z wartością odżywczą wybranych produktów spożywczych, zwłaszcza tych najbardziej lubianych i nielubianych, zachęcając przy tym do spożywania warzyw i owoców. Proponując zaś udział w ćwiczeniach gimnastycznych, przekonamy dzieci o potrzebie codziennego wysiłku fizycznego i zachęcimy do aktywnego spędzania wolnego czasu.
 • Co się kryje w Twoim brzuszku?, Prezentacja multimedialna nt. budowy i działania układu pokarmowego dziecka. W części praktycznej dzieci przekonają się jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne i wcielą się w enzymy trawienne człowieka. Katarzyna Lachowicz, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW w Warszawie, Niedziela, 10.00 - 13.00 Prezentacja multimedialna nt. budowy i działania układu pokarmowego dziecka. W części praktycznej dzieci przekonają się jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne i wcielą się w enzymy trawienne człowieka.
 • Mikroby w żywności, Podczas pogadanki dzieci dowiedzą się o”dobrych” i „złych” mikrobach w żywności, o ich wpływie na zdrowie małego człowieka. Poznają produkty, w których mogą spotkać różne „dobre” drobnoustroje, np. kiszone warzywa i owoce, jogurty i kefiry. Zobaczą bakterie pod mikroskopem i na zdjęciach. Będą też rozwiązywać tematyczne krzyżówki. Monika Trząskowska, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, Niedziela, 10.00 - 15.00 Dzieci dowiedzą się o”dobrych” i „złych” mikrobach w żywności, o ich wpływie na zdrowie małego człowieka. Poznają produkty, w których mogą je spotkać. . Zobaczą bakterie pod mikroskopem i na zdjęciach. Będą rozwiązywać krzyżówki.
 • Odkrywamy tajemnice świata roślin, zwierząt i drobnoustrojów, W naszej prezentacji zobaczysz niesamowite gatunki roślin i zwierząt, zakradniesz się do mikroświata bakterii i grzybów, zobaczysz rośliny w kulturach in vitro, dowiesz się skąd się biorą kolory roślin, podejrzysz bezkręgowce wodne. Barbara Kot, Instytut Biologii, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Sobota, 10.00 - 15.00 Odkrywamy tajemnice świata roślin, zwierząt i drobnoustrojów W naszej prezentacji zobaczysz niesamowite gatunki roślin i zwierząt, zakradniesz się do mikroświata bakterii i grzybów, zobaczysz rośliny w kulturach in vitro, dowiesz się skąd się biorą kolory roślin, podejrzysz bezkręgowce wodne.
 • Paleta Ziemia, Soczyste zielenie, świetliste żółcienie, przejrzyste błękity... Skąd się wzięły kolory na obrazach? Zapraszamy na podróż przez wszystkie kontynenty w poszukiwaniu pigmentów i barwników, które czynią z Ziemi niewyczerpaną paletę barw. Dzięki specjalnie przygotowanej grze znajdziemy źródło ultramaryny i dowiemy się, skąd pochodzi cynober lub indygo. Oleje lniany, makowy i orzechowy, różne gatunki drewna i inne „składniki” obrazu pokażą, że często są to dzieła w stu procentach naturalne. Chętni, niczym uczniowie w dawnych warsztatach malarskich, spróbują swoich sił w ucieraniu pigmentów. , Anna Knapek, Muzeum Narodowe w Warszawie, Sobota, Soczyste zielenie, świetliste żółcienie, przejrzyste błękity... Skąd się wzięły kolory na obrazach? Zapraszamy na podróż przez wszystkie kontynenty w poszukiwaniu pigmentów i barwników, które czynią z Ziemi niewyczerpaną paletę barw. Dzięki specjalnie przygotowanej grze znajdziemy źródło ultramaryny i dowiemy się, skąd pochodzi cynober lub indygo. Oleje lniany, makowy i orzechowy, różne gatunki drewna i inne „składniki” obrazu pokażą, że często są to dzieła w stu procentach naturalne. Chętni, niczym uczniowie w dawnych warsztatach malarskich, spróbują swoich sił w ucieraniu pigmentów.
 • Mały Inżynier - warsztaty edukacyjne, Tradycyjnie już Mały Inżynier zaprosi dzieci i dorosłych na widowiskowe pokazy z suchym lodem. Zaprezentujemy również roboty, wśród nich m.in. diabelski młyn, ogromny dźwig i śmieszne roboowady. Elżbieta Bednarek, Mały Inżynier, Sobota, Niedziela, Roboty, migające diody, różnokolorowe probówki - to wszystko i wiele więcej znajdziecie w Małym Inżynierze. Na warsztatach pozalekcyjnych i półkoloniach dzieci uczą się programować, budować roboty, badają także otaczający nas świat, wykonując zaskakujące i widowiskowe eksperymenty.
 • Przejedź 1000 km na litrze paliwa, Przedstawimy pojazd, który jest w stanie przejechać ponad 600 kilometrów na litrze paliwa. Opowiemy także o działalności naszego Koła Naukowego, zaś zainteresowani będą mogli również uzyskać informacje o takich niuansach, jak godzenie nauki na studiach z realizowaniem swoich pasji. Hubert Kamiński, Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów, Sobota, Niedziela, Chcesz na własne oczy zobaczyć pojazd, który na litrze paliwa przejedzie ponad 600 kilometrów? Ciekawi Cię jak to jest skonstruowane? Przyjdź do naszego stanowiska, a nasi eksperci wszystko Ci wyjaśnią!
 • Fascynujący świat pod mikroskopem, Na naszym stoisku pokażemy m.in skamieniałe drewno, przekrój meteorytu, mikroskamieniałości, oraz mikroorganizmy żyjące w kropli wody. Pokażemy jak przygotować preparaty mikroskopowe, jak korzysta się z ręcznych mikrotomów i czym się różni klasyczny mikroskop biologiczny od mikroskopu stereoskopowego. Zainteresowani będą mogli także nauczyć się obsługiwać cyfrową kamerę mikroskopową. Gorąco zachęcamy także do zabrania własnych obiektów do obserwacji. Jerzy Jabloński, DELTA OPTICAL, Sobota, Niedziela, Serdecznie zapraszamy gości Festiwalu Nauki Młodego Człowieka do fascynującego mikroświata. Używając różnych mikroskopów Delta Optical na naszym stoisku poznacie mieszkańców kropli wody a także staniecie oko w oko z interesującymi owadami. Obejrzycie ciekawe preparaty m.in przekrój meteorytu, skamieniałe drewno, mikroskamieniałości. Pokażemy jak się korzysta z ręcznych mikrotomów i jak przygotować własny preparat. Zachęcamy także do przyniesienia własnych obiektów do obserwacji i obejrzenia ich pod mikroskopem.
 • Zadziwiające zjawiska fizyczne wokół nas, Przedstawimy pokazy opisujące zjawiska fizyczne z różnych dziedzin fizyki, takich jak magnetyzm z kolejką magnetyczna Maglev oraz elektrostatykę na maszynie elektrostatycznej i przedmiotach codziennego użytku. Oprócz tego pokażemy eksperymenty, które dzieci będą mogły powtórzyć z rodzicami w domu pokazujące np.napięcie powierzchniowe i prawo Bernouliego Karolina Szelerska, Koło Naukowe Fizyków przy Politechnice Warszawskiej, Sobota, Niedziela, Koło Naukowe Fizyków z Politechniki Warszawskiej zaprezentuje zjawiska fizyczne, które mogą zadziwić zarówno młodszych i starszych widzów. Jeśli ciekawi Was: jak wygląda lewitujący wagonik w kolejce magnetycznej lub jakie eksperymenty możecie przeprowadzić w domu z użyciem barwników spożywczych albo balonów - to nasze stoisko jest właśnie dla Was!
 • Dlaczego niebo jest niebieskie, a gwiazdy migają?, Pokażemy eksperymenty ilustrujące rozpraszanie światła, wytłumaczymy dlaczego niebo jest niebieskie, gwiazdy migają [a planety nie], a zachody słońca są czerwone. Plus budowanie z makaronu jako dodatkowa atrakcja Kuba Luboradzki, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Sobota, Pokażemy eksperymenty ilustrujące rozpraszanie światła, wytłumaczymy dlaczego niebo jest niebieskie, gwiazdy migają [a planety nie], a zachody słońca są czerwone. Plus budowanie z makaronu jako dodatkowa atrakcja
 • Odkrywamy zjawiska meteorologiczne, Pokaz - zamykanie chmury w akwarium, doświadczenie ze szklanką wody i ciśnieniem atmosferycznym, testowanie termometrów, konstruowanie wiatromierzy i barometrów. Magdalena Stachurska, Centrum Nauki Kopernik, Sobota, Niedziela, Z czego zbudowana jest chmura? Jak działają termometry? Co to jest ciśnienie powietrza? Na nasze stanowisko zapraszamy wszystkich ciekawskich, którzy chcieliby odkryć odpowiedzi na te, oraz inne, towarzyszące nam na co dzień, pytania o zjawiska meteorologiczne. Na najmłodszych czekają stacje doświadczalne, starsi staną przed zadaniem konstrukcyjnym – wykonamy barometry i wiatromierze, które będzie można wykorzystać do samodzielnych pogodowych obserwacji
 • Eksperymenty dla najmłodszych, W skład naszego pokazu wchodzi pięć eksperymentów przedstawianych przez dzieci w wieku ok. 9 lat. Będzieto: - szaszłyk z balona - wiszące gwoździe - spadające nakrętki - siła podnosząca obiekty - instrument z rękawiczki i słomki Agnieszka Oszczyk, Zespół szkolno - przedszkolny w Kaliszkach, Sobota, JESTEŚMY UCZNIAMI MŁODSZYCH KLAS SZKOŁY PODSTAWOWEJ. PRZYGOTOWALIŚMY DLA WAS SUPER EKSPERYMENTY, KTÓRE SAMI BĘDZIECIE MOGLI WYKONAĆ. CZEKAMY NA WAS.
 • Od zabawy i eksperymentowania do do wiedzy, Zaproponujemy gościom Festiwalu wykonanie – z przygotowanego wcześniej papierowego szablonu – trójwymiarowego, obrotowego zegara stref czasowych 3D, którego głównym elementem jest obrotowa walcowa mapa Ziemi z zaznaczonymi strefami czasowymi. Obrotowa mapa umożliwia odczytywanie czasu lokalnego w dowolnym mieście lub kraju na Ziemi. Uczestnicy samodzielnie wykonają chiński kompas wodny, za pomocą którego będą określać kierunki geograficzne. Wykonany kompas zabierają jako pamiątkę z Festiwalu. Prezenterzy zaprezentują gościom Festiwalu kiedy i jak można ze smartfonu i przy zastosowaniu darmowej aplikacji zrobić kompas. Jako ciekawostkę zademonstrują również możliwość działania smartfonu jako przyrządu do badania pola magnetycznego oraz jako wykrywacza metalu. Zaproponujemy symulację wielkich fal tsunami spowodowanych wybuchem wulkanu Krakatau przy użyciu zbiornika z wodą (akwarium) i balonika. Odwzorowanie kartograficzne – określony matematycznie sposób dwuwymiarowego i przeskalowanego przedstawiania powierzchni części lub całości kuli ziemskiej na płaszczyźnie. Składany kanciasty globus, który wykonają z gotowych szablonów goście naszego stoiska, to jednocześnie interesująca i kreatywna dekoracja. „Zostań skamieniałością!” to gra, która pozwala zrozumieć jak powstają skamieniałości i rozpoznawać najczęstsze skamieniałości. W trakcie gry uczestnicy bawiąc się uzyskają wiele nowych informacji. Zaproponujemy zabawę z wyjątkowymi, różnokolorowych fasolkami, które zachowują się jakby żyły. Goście Festiwalu będą mogli też wykonać własne skaczące fasolki. Mirosław Łoś, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Prezydenta Gabriela Narutowicza, Sobota, Niedziela, Zaproponujemy gościom Festiwalu wykonanie – z przygotowanego wcześniej papierowego szablonu – trójwymiarowego, obrotowego zegara stref czasowych 3D, którego głównym elementem jest obrotowa walcowa mapa Ziemi z zaznaczonymi strefami czasowymi. Obrotowa mapa umożliwia odczytywanie czasu lokalnego w dowolnym mieście lub kraju na Ziemi. Uczestnicy samodzielnie wykonają chiński kompas wodny, za pomocą którego będą określać kierunki geograficzne. Wykonany kompas zabierają jako pamiątkę z Festiwalu. Prezenterzy zaprezentują gościom Festiwalu kiedy i jak można ze smartfonu i przy zastosowaniu darmowej aplikacji zrobić kompas. Jako ciekawostkę zademonstrują również możliwość działania smartfonu jako przyrządu do badania pola magnetycznego oraz jako wykrywacza metalu. Zaproponujemy symulację wielkich fal tsunami spowodowanych wybuchem wulkanu Krakatau przy użyciu zbiornika z wodą (akwarium) i balonika. Odwzorowanie kartograficzne – określony matematycznie sposób dwuwymiarowego i przeskalowanego przedstawiania powierzchni części lub całości kuli ziemskiej na płaszczyźnie. Składany kanciasty globus, który wykonają z gotowych szablonów goście naszego stoiska, to jednocześnie interesująca i kreatywna dekoracja. „Zostań skamieniałością!” to gra, która pozwala zrozumieć jak powstają skamieniałości i rozpoznawać najczęstsze skamieniałości. W trakcie gry uczestnicy bawiąc się uzyskają wiele nowych informacji. Zaproponujemy zabawę z wyjątkowymi, różnokolorowych fasolkami, które zachowują się jakby żyły. Goście Festiwalu będą mogli też wykonać własne skaczące fasolki. Zaproponujemy gościom Festiwalu wykonanie – z przygotowanego wcześniej papierowego szablonu – trójwymiarowego, obrotowego zegara stref czasowych 3D, którego głównym elementem jest obrotowa walcowa mapa Ziemi z zaznaczonymi strefami czasowymi. Obrotowa mapa umożliwia odczytywanie czasu lokalnego w dowolnym mieście lub kraju na Ziemi. Uczestnicy samodzielnie wykonają chiński kompas wodny, za pomocą którego będą określać kierunki geograficzne. Wykonany kompas zabierają jako pamiątkę z Festiwalu. Prezenterzy zaprezentują gościom Festiwalu kiedy i jak można ze smartfonu i przy zastosowaniu darmowej aplikacji zrobić kompas. Jako ciekawostkę zademonstrują również możliwość działania smartfonu jako przyrządu do badania pola magnetycznego oraz jako wykrywacza metalu. Zaproponujemy symulację wielkich fal tsunami spowodowanych wybuchem wulkanu Krakatau przy użyciu zbiornika z wodą (akwarium) i balonika. Odwzorowanie kartograficzne – określony matematycznie sposób dwuwymiarowego i przeskalowanego przedstawiania powierzchni części lub całości kuli ziemskiej na płaszczyźnie. Składany kanciasty globus, który wykonają z gotowych szablonów goście naszego stoiska, to jednocześnie interesująca i kreatywna dekoracja. „Zostań skamieniałością!” to gra, która pozwala zrozumieć jak powstają skamieniałości i rozpoznawać najczęstsze skamieniałości. W trakcie gry uczestnicy bawiąc się uzyskają wiele nowych informacji. Zaproponujemy zabawę z wyjątkowymi, różnokolorowych fasolkami, które zachowują się jakby żyły. Goście Festiwalu będą mogli też wykonać własne skaczące fasolki. Uczniowie naszego gimnazjum w 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016 roku uczestniczyli w organizowanym – w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki – Festiwalu Nauki Małego Człowieka na Wydziale Fizyki i Matematyki Politechniki Warszawskiej, gdzie na stoisku prezentowali cieszące się dużym zainteresowaniem pokazy eksperymentów oraz wciągali gości festiwalu do wspólnego eksperymentowania. Nasza szkoła uczestniczyła z powodzeniem w XIII, XV, XVI, XVII, XVIII, XIX, XX i XXI (w latach 2009-2017) Pikniku Naukowym w Warszawie.
 • Zabawki fizyczne, Zaprezentowane zostanie około 60 zabawek fizycznych, które przedstawiają mechanikę, termodynamikę, elektryczność i magnetyzm a także optykę. Każdy z uczestników będzie mógł sprawdzić, które zabawki fizyczne prezentują odpowiednie prawa fizyki. Rafał Jakubowski, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Ulatowskiego w Gorzycach Wielkich, Sobota, 10.00 - 15.00 Zaprezentowane zostanie około 60 zabawek fizycznych, które przedstawiają mechanikę, termodynamikę, elektryczność i magnetyzm a także optykę. Każdy z uczestników będzie mógł sprawdzić, które zabawki fizyczne prezentują odpowiednie prawa fizyki.
 • Pokaż Druk_aż 3D, Samodzielnie konstruowane drukarki 3D. Na podstawie dostępnych w sieci projektów i programów konstruujemy urządzenia drukujące z tworzyw sztucznych w trzech wymiarach modele CAD. Rafał Szambelan, Fundacja NA DOBRE, Sobota, Niedziela, Fundacja NA DOBRE wraz z Pracownią Plastyczną ANGOBA zaprasza wszystkich do zapoznania sie z ideą i technologią druku 3D w wydaniu amatorskim. Na podstawie projektów dostępnych w sieci Internet budujemy działające urządzenia i drukujemy modele utworzone w programach CAD (komputerowo wspomaganego projektowania). Pokazujemy jak działa ogólnie dostępna drukarka 3D, za pomoca której można realizować własne pomysły.
 • Świat robotów Energia i wiatr, Część 1. Prezentacja robotów wykonanych z klocków Mindstorms Lego. Część 2. Przedstawienie działania elektrowni wiatrowych wykorzystując zbudowane przez uczniów modele. Tomasz Szynkielewski, Katolicka Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Świętej Rodziny Fundacji Na Rzecz Rodziny, Sobota, 10.00 - 13.00 Zapraszamy do odwiedzenia stanowiska "Świat robotów. Energia i wiatr. W I części zaprezentujemy roboty wykonane z klocków Mindstorms Lego, w II przedstawimy działanie elektrowni wiatrowych wykorzystując zbudowane przez uczniów modele.
 • Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych • Matematyka – przyjemne z pożytecznym, Pokażemy uczestnikom jak matematyka pomaga ludziom w życiu codziennym – m.in. na przykładzie GPS – oraz gdzie matematyka ukrywa się w sztuce. Zapraszamy do pięknego świata matematyki! Agnieszka Badeńska, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, Politechnika Warszawska, Sobota, Niedziela, Pokażemy uczestnikom jak matematyka pomaga ludziom w życiu codziennym – m.in. na przykładzie GPS – oraz gdzie matematyka ukrywa się w sztuce. Zapraszamy do pięknego świata matematyki!
 • W krainie symetrii, Ćwiczenia, zagadki, ciekawostki związane z różnymi rodzajami symetrii. Agnieszka Mańkowska, Zespół Szkół Integracyjnych nr 62, Sobota, Niedziela, Wokół nas jest wiele symetrii. Ale na naszym stanowisku będzie ich zatrzęsienie! Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zapraszamy małych i dużych w wieku od lat 2 do 100!
 • Gry planszowe - dobre na wszystko!, Od dawna wiadomo, że gra i zabawa to dobry sposób na naukę i ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia. Anna Koronka - Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, I LO im.gen.J.Bema OSTROŁĘKA, Sobota, 11.00 - 16.00 Zagraj z nami!!!! Stosowanie gier w edukacji ma ogromne znaczenie, bo bawi, relaksuje i skutecznie uczy. Zapraszamy!!!
 • Bryłkomania, Będziemy wspólnie składali bryły origami, bryły ze słomek. Anna Porzucek-Kowalczyk Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Szkoła Podstawowa nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Rembertowie, Sobota, Niedziela, Zapraszamy do składania brył ze słomek lub techniką origami modułowego. Przyjdź i baw się razem z nami - stwórz swój model bryły!
 • Haft matematyczny, Tym razem zaproponujemy wyszywanie wielokątów techniką haftu matematycznego. Anna Porzucek-Kowalczyk Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Szkoła Podstawowa nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Rembertowie, Sobota, Niedziela, Zapraszamy do zapoznania się z techniką haftu matematycznego. Stworzysz tu własną pracę na bazie dowolnego wielokąta foremnego, a może pokusisz się o własny wzór.
 • Aktywności matematyczne, Gra strategiczna żabie skoki. Tangramy, także w wersji XXL. Anna Porzucek-Kowalczyk Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Szkoła Podstawowa nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Rembertowie, Sobota, Niedziela, Uczniowie zaprezentują aktywności matematyczne, które pokażą jak skutecznie szukać rozwiązania problemów, jak uczyć się na podstawie własnych doświadczeń, jak ważne jest emocjonalne zaangażowanie w rozwiązanie problemu. Gra żabie skoki i układanie tangramu w wersji XXL pozwalają w pełni wykorzystać matematyczne myślenie.
 • Matematyczne Łamigłówki, Łamigłówki zapałczane i inne nie tylko są zawsze mile widziane na festiwalu. Lubią je rozwiązywać dzieci i dorośli. Zapewniamy wspaniałą zabawę podczas pokazu. Justyna Iskra-Łagowska, Prywatna SP nr 98 w Warszawie/ Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Mazowiecki, Sobota, 11.00 - 16.00 Zapewniamy wspaniałą zabawę dla dzieci i ich opiekunów podczas rozwiązywania matematycznych łamigłówek.
 • W krainie płaszczaków, ułamków i ciekawych zagadek matematycznych, Zabierzemy Dzieci do Krainy płaszczaków, ułamków i ciekawych zagadek matematycznych! Pomożemy bohaterom z bajek przygotować m.in. przyjęcie dla przyjaciół. Pokażemy matematykę w praktyce i udowodnimy, że każdy może być Mistrzem! Marta Dorosz, Matplaneta SA, Niedziela, Matplaneta pokaże jak uczynić matematykę przyjaźniejszą Zabierzemy Was na matematyczne przygody: - do Krainy płaszczaków; - Magicznych kwadratów, trójkątów i gwiazdek, - Nietypowych labiryntów dla najmłodszych, Razem będziemy łamach szyfry, odkodowywać wierszyki i uczyć się logiki!
 • Kolorowa matematyka, Przy naszym stoisku dzieci będą mogły uczestniczyć w następujących zabawach związanych z matematyką: 1) Kolorowanie map przy użyciu tylko 4 kolorów - zawsze można to zrobić dzięki twierdzeniu o 4 barwach. 2) Klejenie wstęgi Möbiusa, czyli kartki papieru, która ma tylko jedną stronę. 3) Wyszukiwanie najkrótszej trasy łączącej wszystkie wskazane punkty - jest to znany problem NP-zupełny, czyli bardzo trudny obliczeniowo. 4) Przekładanie kolorowych krążków pomiędzy słupkami - wariant problemu wież Hanoi. 5) Szukanie sposobu narysowania zadanej figury jednym pociągnięciem ołówka - czyli problem mostów królewieckich, rozwiązany przez Leonarda Eulera. Jerzy Tyszkiewicz, Uniwersytet Warszawski i Zespół Szkół Bednarska, Sobota, Niedziela, Stoisko "Kolorowa matematyka" jest poświęcone kilku wesołym zabawom: jedne są spokojne, przy stole z klejem i kredkami, inne są ruchowe przy rekwizytach. Za każdą z zabaw stoi poważne zagadnienie matematyczne.
 • Ach jaka ta matematyka jest ciekawa, Razem z uczestnikami festiwalu będziemy odkrywać ciekawe właściwości liczb, figur płaskich i przestrzennych. Małgorzata Lesisz, CV LO Warszawa/ Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Mazowiecki, Sobota, Niedziela, 11.00 - 16.00 Mali i duzi uczestnicy festiwalu będą odkrywać świat matematyki poprzez doświadczenie.
 • Papieroplastyka, Origami, kusudama, kirigami i inne metody tworzenia ciekawych form przestrzennych. , Małgorzata Paluszkiewicz, CV LO Warszawa/ Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Mazowiecki, Sobota, Niedziela, 11.00 - 16.00 Origami, kusudama, kirigami i inne metody tworzenia ciekawych form przestrzennych.
 • Punkt Wyjścia, Dzieci stworzą wielki mural, łącząc wiele, wiele punktów korzystając z geometrycznych konstrukcji. Marta Kopyt, Punkt Wyjścia, Niedziela, 10.01 - 16.00 ,,Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny" to książka dla dzieci, które umieją połączyć ze sobą punkty. Czy jest jeden czy wiele sposobów na łączenie punktów? Czy łączenie punktów to geometria wykreślna czy tworzenie dzieła sztuki? Marta Kopyt (warszawska artystka i matematyczka), autorka książki, wraz z gośćmi festiwalu odpowie na te pytania i wspólnie namalują wielki obraz korzystając z różnych geometrycznych konstrukcji.
 • Simply Clever Cards - Matematyczne karty do gry i nauki matma!, Zabawne gry matematyczne! Konkursy z wspaniałymi nagrodami co pół godziny. Arytmetyka, mnożenie, dzielenie i więcej. Świetne szkolenie dla konkursów matematycznych w szkole. Joanna Celińska, Simplicatus Research and Development, Sobota, Niedziela, Nowość w Polsce! Simply Clever Cards to niezwykłe karty do gry, dzięki którym nauka matematyki będzie nie tylko przyjemna, ale również niezwykle efektywna. Jedna talia, a tak wiele możliwości!Karty doskonale wpisują się w aktualne trendy edukacyjne na świecie. Dzięki najnowszym narzędziom do badań nad procesami zachodzącymi w mózgu podczas uczenia się wiadomo, że dzieci najintensywniej uczą się wtedy, gdy zapominają, że to robią, a więc np. podczas zabawy (http://www.kopernik.org.pl/orientuj-sie-w-nauce/20140/mozg-idzie-do-szkoly/). Talie kart Simply Clever Cards mogą służyć do pełnych emocji rozgrywek w tradycyjne gry karciane z matematycznym twistem, a także jako fiszki do nauki matematyki. Karty Simply Clever Cards to niebanalne narzędzie dydaktyczne, dzięki któremu wiedza jest przyswajana w najprzyjaźniejszej dla mózgu dziecka formie. Przez zabawę do wiedzy!
 • Wstęga Moebiusa z lewitującym nadprzewodnikiem, Pociąg maglev („lewitacja magnetyczna”) poruszający się po torze w kształcie wstęgi Möbiusa! Nadprzewodniki wykazują wyjątkowe właściwości – pole magnetyczne, w którym się znajdują zostaje „zamrożone” w nadprzewodniku. Do schładzania nadprzewodnika używamy ciekłego azotu o temperaturze -196 stopni Celsjusza. Vegard Stornes Farstad, Simplicatus Research and Development, Sobota, Niedziela
 • W hangarze Wydziału MEIL • Warsztaty "Od Smyka do lotnika", Odwiedzający hangar lotniczy Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej będą mogli wziąć udział w warsztatach budowy latającego modelu szybowca PW-5 "Smyk". Warsztaty polegają na samodzielnym złożeniu na miejscu modelu szybowca PW-5 "Smyk" z pianki depron. Po pomyślnym oblocie modelu wydawany będzie imienny certyfikat uczestnictwa w warsztatach, który zawiera opis i historię powstania szybowca. Uczestnicy budują swoje modele w miejscu gdzie powstał szybowiec PW-5 "Smyk" zwycięzca konkursu Międzynarodowej Federacji Lotniczej na szybowiec Klasy Światowej. Robert Naumiuk, Fundacja "Smyki na Start", Sobota, Niedziela, 11.00 - 15.00 Odwiedzający hangar lotniczy Wydziału MEiL PW będą mogli samodzielnie zbudować własny, latający model szybowca PW-5 "Smyk", który wygrał międzynarodowy konkurs na szybowiec Klasy Światowej. Warsztaty odbędą się w historycznym miejscu gdzie powstał szybowiec PW-5 "Smyk".
 • Na kampusie koło Wydziału Fizyki

   

 • Las - dobre sąsiedztwo, Przygotowana przez leśników z Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Warszawskie" ekspozycja pozwoli w atrakcyjny i ciekawy sposób poznawać lasy i pracę leśników. Budowanie domku z drewna, degustacja leśnych przysmaków, spacery po ścieżce zmysłów to tylko część, z licznych atrakcji przygotowywanych dla uczestników Festiwalu. Nie zabraknie też ciekawych rozmów, konkursów i warsztatów. Wspólnym elementem łączącym stanowiska Lasów Państwowych będzie drewno – naturalny i ekologiczny surowiec o ponad 30 tysiącach zastosowań. Maciej Pawłowski, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Sobota, Niedziela, Lasy to najlepsze możliwe sąsiedztwo – pełne uroku i rozmaitych darów, dające liczne możliwości wypoczynku i rekreacji, a przy tym otwarte dla każdego. Bogactwo i różnorodność polskich lasów to zasługa pokoleń leśników, którzy w swej pracy kierują się dobrem natury. Przygotowana przez leśników z Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Warszawskie" ekspozycja pozwoli w atrakcyjny i ciekawy sposób poznawać lasy i pracę leśników. Budowanie domku z drewna, degustacja leśnych przysmaków, spacery po ścieżce zmysłów to tylko część z licznych atrakcji przygotowywanych dla uczestników Festiwalu. Nie zabraknie też ciekawych rozmów, konkursów i warsztatów. Wspólnym elementem łączącym stanowiska Lasów Państwowych będzie drewno – naturalny i ekologiczny surowiec o ponad 30 tysiącach zastosowań.
 • Mobine Centrum Słuchu, W Mobilnym Centrum Słuchu specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu będą przeprowadzali bezpłatne, przesiewowe badania słuchu. Dzieci będą mogły skorzystać z niekomercyjnych i przesiewowych badań oraz konsultacji. Każdy rodzic otrzyma od lekarzy informację na temat stanu słuchu swojego dziecka, zalecenia oraz wskazówki, jak można poprawić i zadbać o słuch. Przesiewowe badania są bezbolesne i nieinwazyjne. Sylwia Soćko, Lekarze z IFPS, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu , Sobota, Niedziela, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, w autobusie Mobilnego Centrum Słuchu, będzie przeprowadzał przesiewowe badania słuchu. Dzieci będą mogły skorzystać z niekomercyjnych i przesiewowych badań oraz konsultacji. Każdy rodzic otrzyma od lekarzy pełną informację na temat stanu słuchu swojego dziecka, zalecenia oraz wskazówki, jak można poprawić i zadbać o słuch. Przesiewowe badania są bezbolesne i nieinwazyjne.
 • Tęczowy Lot, W trakcie pokazów zajmiemy się bańkami mydlanymi oraz innymi rzeczami unoszącymi się w powietrzu. Pokażemy skąd się bierze lot, jak powstają bańki, jak powstaje rozszczepienie światła na ich powierzchni i wiele innych zjawisk. Leszek Pawlicki, Martyna Jakubowska, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, Niedziela, Jeśli przyciąga Cię świat magii: lewitacja, iluzja, oddziaływanie na odległość zapraszamy Cie serdecznie na nasze stanowisko abyś mógł się zanurzyć w magii naszego cudownego świata.
 • Fascynująca chemia, Pokazy przygotowane przez studentów z Chemicznego Koła Naukowego "Flogiston", działającego na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, adresowane do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Ich celem jest zainteresowanie dzieci chemią - nauką, bez której niemożliwy jest rozwój współczesnej cywilizacji technicznej. Przedstawione zostaną liczne barwne i widowiskowe reakcje, będą wybuchy, dymy kolory itp. Najmłodsi uczestnicy będą mogli przeprowadzić osobiście proste eksperymenty. Michał Fedoryński, Politechnika Warszawska, Wydział Chemiczny, Sobota, Niedziela, Przedstawione zostaną liczne widowiskowe reakcje, zachęcające dzieci do zainteresowania się chemią - będą wybuchy, dymy, kolory itp. Będzie możliwość przeprowadzenia osobiście prostych, ciekawych doświadczeń
 • Piaskownica chemiczna, Chemiczna piaskownica to ciekawe doświadczenia chemiczne wykonywane przez najmłodsze dzieci wspólnie z opiekunami. Zaskakujące zjawiska chemiczne są demonstrowane z wykorzystaniem powszechnie dostępnych przedmiotów i artykułów gospodarstwa domowego. Chemiczna piaskownica to także spotkanie popularyzujące chemię wśród najmłodszych. Adresatami są dzieci w wieku 5-8 lat. Twórcą, pomysłodawcą i koordynatorem warsztatów jest dr Krzysztof Stolarczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który wraz ze studentami i doktorantami Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego przygotował tegoroczne warsztaty. Podczas spotkania pokazujemy jak wykonać proste i zabawne doświadczenia chemiczne wykorzystując artykuły gospodarstwa domowego. Dzieci uczestniczące w zabawie same lub z niewielką pomocą opiekunów powtarzają wykonane przez prowadzących eksperymenty, dzielą się obserwacjami, wyciągają wnioski. Celem spotkania jest przede wszystkim dobra zabawa, poznawanie tajemnic otaczającego nas świata przez bezpośrednie uczestnictwo w doświadczeniach chemicznych, wzbudzanie i rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi, a w szczególności chemią. Sylwia Żołądek, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Sobota Chemiczna piaskownica to ciekawe doświadczenia chemiczne wykonywane przez najmłodsze dzieci wspólnie z opiekunami. Zaskakujące zjawiska chemiczne są demonstrowane z wykorzystaniem powszechnie dostępnych przedmiotów i artykułów gospodarstwa domowego.
 • Stanowisko Straży Pożarnej, Można będzie porozmawiać ze strażakami, dowiedzieć się o ich pracy i o tym jak unikać pożarów. Jednostka Ratowniczo -Gaśnicza nr3, Niedziela, 12.00 - 14.00
 • Stanowisko Policji, Porozmawiaj z paniami policjantkami a dowisz się jak bezpiecznie przewozić dzieci, jak bezpiecznie poruszać się rowerem poza miastem i ogolnie o zasadach bezpiecznego porusznia się pieszych mł. asp. Małgorzata Kruza, asp.szt. Monika Klimaszewska-Mata Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Sobota. Niedziela,

   

  .

  Organizator: dr Jan Grabski,

  Współorganizator: dr Piotr Lesiak,
  Współorganizator: Ewelina Kędzierska
  Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej

  Współorganizator: dr Agnieszka Badeńska
  Współorganizator: dr Barbara Roszkowska-Lech
  Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych
  Politechniki Warszawskiej


  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

   

   

   

   

   

 • 0

  Zmieniony: wtorek, 29 maja 2018 14:25
   

  Partner Rządowy

     Odsłon : 384318

  © 2009 Festiwal Nauki Małego Człowieka
  Valid XHTML and CSS.