W skrócie 2010 PDF Drukuj Email
niedziela, 08 sierpnia 2010 23:22

Jak było w roku 2010?

Znaleziono okulary  >>

Dzieci wraz z rodzicami zaprosiliśmy na Wydział Fizyki oraz na teren Campusu Głównego Politechniki Warszawskiej w dnich 18-19 wrrześnia, na tradycyjny już IV Festiwal Nauki dla Dzieci. Kilkadziesiąt imprez przygotowanych specjalnie dla dzieci miało na celu wzbudzanie zainteresowań naszych najmłodszych różnymi dziedzinami nauki i poprzez zabawę rozwijanie w nich ciekawości poznawczej. Poprzez zabawki, proste interaktywne doświadczenia i ciekawe pokazy staraliśmy się rozwijać ich wyobraźnię i tłumaczyć im podstawowe prawa natury.
Dzieci zaprosiliśmy także do naszego „Szpitala”, gdzie wspólnie z przyszłymi lekarzami leczyły lalki, miśki i inne chore zabawki, a wszystko po to, by przestały bać się lekarskiego fartucha. Zajęcia matematyczne stymulowały rozwój myślenia twórczego, fizyczne i chemiczne pokazywały fascynujące zjawiska a biologiczne starały się wzbogacić wiedzę o naszych organizmach. Proponowaliśmy także imprezy techniczne, by nasze dzieci oswajać z techniką – pomostem do przyszłości. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach, posłuchać bajek, obejrzeć teatrzyki i pomalować buzie.

Festiwalowi towarzyszyła Biesiada z Braćmi Kuroń – pokazy zdrowej diety – gotowanie na żywo przez Jana i Jakuba Kuroniów oraz konkursy i przygotowywany przez nich poczęstunek.
W tym roku dołączyli do nas także leśnicy z garwolińskich i siedleckich lasów, którzy opowiadali dzieciom o tym, jak żyją las i jego mieszkańcy, uczyli jak rozpoznać drzewa.  Byli też policjanci, którzy zapraszali dzieci do swoich pojazdów i opowiadali o swojej pracy, uczyli jeździć w mini miasteczku, urządzili egzamin na rowerowe prawo jazdy i co cieszyło się wielkim zainteresowaniem dzieci – przewozili maluchy w prawdziwych kaskach na prawdziwym policyjnym motorze.
Dołączyli do nas także strażacy, którzy uczyli jak unikać pożarów, pokazywali wyposażenie jednostek ochrony chemicznej, opowiadali o swojej pracy. Powitaliśmy też nowych animatorów: nauczycieli i uczniów z V-go Gimnazjum w Radomiu, przy których stanowisku tłoczyły się dziesiątki widzów chcących zobaczyć fascynujące zjawiska fizyczne oraz pracowników i studentów Akademii Podlaskiej, którzy zaintrygowali dzieci oglądanymi przez mikroskop robaczkami poruszającymi się w kropelkach wody. Powitaliśmy także matematyków z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, którzy pokazywali jak mnożyć duże liczby przy pomocy nitek makaronu oraz nauczycieli ze Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, którzy wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 106 w Warszawie wyznaczali liczbę Pi, tworzyli przedziwne figury z papieru i niezwykłe kompozycje z długich papierowych rurek. Powitaliśmy także bajarza z Muzeum Bajek i Opowieści, który opowiadał baśnie ze świata nauki oraz firmy EnterCOM i Trendy Car Poland. Ta ostatnia zaprezentowała samochodzik na prąd, którym także mogły przejechać się maluchy. Dodatkową atrakcją dla dzieci i rodziców była możliwość wykonania sobie zdjęć na księżycu czy też w rakiecie kosmicznej, które to czary wygenerowało Koło Naukowe Fokus.
Wiele atrakcji mogło zaistnieć dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu firmy Sanofi Aventis, Rektora oraz Dziekana Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Szczegóły tego co można było zobaczyć i jak zachęcaliśmy do odwiedzenia naszej imprezy można przeczytać poniżej.

W roku 2010 można było zobaczyć (więcej informacji po najechaniu myszka na pogrubiony temat imprezy):

Co i jak było w  2009 roku możesz zobaczyć tutaj>>>

Jak było w roku 2008 możesz tu zobaczyć >>>